Pire İlaçlama

AnasayfaPire İlaçlama

Neden Pire İlaçlama Yapılmalı?

siphonaptera takımını oluşturan küçük, kanatsız ve kan emerek beslenen böceklerdir. Erişkinlerin vücut uzunlukları 1-10 mm arasında değişir. Özel vücut yapıları sayesinde insan, memeli hayvanlar ve kemirgenlerin derilerine yapışarak kanlarını emerler ve konak değiştirirken bir çok tehlikeli hastalığın taşınmasına neden olurlar. Güçlü bacakları sayesinde boylarının 200 katını aşan mesafelerde sıçrayabilir.

Neden Pire İlaçlama Yapılmalı sorusuna cevaben, Vebanın insanlara bulaşmasında baş rol oynayan pireler (Xenopsylla cheopsis) Ortaçağda Avrupa nüfusunun yaklaşık dörtte birinin ölümünden sorumludur. Pireler vebanın yanı sıra tifus ve tularemi hastalıklarını da bulaştırır.

 

Pireler parazit özellikleri ile bilinen, diğer canlıların vücudundan ve kanından beslenen bir böcek türüdür. Pirelerin en ayırt edici ve hatırda kalır özelliği, bundan çok da uzak olmayan bir geçmişte binlerce insanın ölümüne sebep olan veba hastalığının en aktif taşıyıcılarından biri olmalarıdır. Milimetrik boyutlardan da küçük ebatları ile adeta çıplak gözle görülmesi imkansız olan pire zıplayarak hareket eder ve insan derisi ya da hayvan tüylerinde kendilerine yer edinirler. Burada belirtmek gerekir ki pireler, özellikle insan vücudu söz konusu olduğunda vücutta yuva yapma alışkanlığına sahip değildirler. İnsan vücudunu yalnızca kan emmek, başka bir deyişle besin ihtiyacını gidermek için kullanan pire, güçlü ve kaslı bacakları sayesinde daha çok hayvanlarda yuva yapmayı tercih ederler. Özellikle kedi, köpek ve kuş gibi tüylü evcil hayvanlarda sık sık görülebilen pireler, tespit edildikleri andan itibaren pire ilaçlama servisi ile yok edilmelidir. Yok edilmeyen pirelerin pek çok bulaşıcı virüs ve hastalığı yayma riski oldukça yüksektir.

Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Tekrar belirtmekte fayda vardır ki pirelenme, pire ilaçlama ekibi tarafından profesyonelce yapılmadığı sürece kolayca atlatılamayacak bir süreçtir. Evde pire ilaçlama, uzman teknisyenler tarafından Sağlık Bakanlığı onaylı ilaç ve yöntemlerle gerçekleştirilmelidir.

Pire ilaçlama çeşitleri, buharlama ya da püskürtme gibi sıvı ilaçlama yöntemlerine dayalıdır. Özellikle kapalı alanlarda barınan pireleri yok etmek için bu yöntemler sıklıkla tercih edilir. Ev, ofis, dükkan, fabrika ve hastane gibi farklı alanlar için farklı pire ilaçlama yöntemleri de bulunabilmektedir. Hangi yöntem seçilmiş olursa olsun, pire ilaçlama kesinlikle işinin ehli uzmanlar tarafından yapılmalı ve neticesinde garantili pire ilaçlama servisi sunulmuş olmalıdır. Kurtulması güç olan bu haşereler, kişi ve kurumlara hem maddi, hem manevi zarar teşkil etme potansiyeli taşır. Pire ilaçlama kapalı alanlarda uygulanabileceği gibi çiftlik ya da arsa gibi açık alanlarda da yapılabilir.

Söz konusu hayvanlarda pire ilaçlama olduğu zaman bu işlem kesinlikle bir veteriner hekim tarafından yapılmalıdır. Köpek ya da kedi gibi evcil hayvanlar üzerinde yapılan kimyasal pire ilaçlama uygulamaları hayvanın sağlığına zararlı olduğu için ölümle sonuçlanabilir.

Loading

Whatsapp Destek

Kübra A.
Ankara Dezenfekte Böcek İlaçlama'ya Hoşgeldiniz. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz? 7/24 Online Servis